5 კლასი

ჩვენ და კომპიუტერი

1
გაკვეთილის თემა
ჩვენ და კომპიუტერი
2
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
ი.ს.ტ
3
მასწავლებლის/ მასწავლებლების სახელი, გვარი
მარიანა აბულაძე
4
სწავლების საფეხური/ კლასი
დაწყებითი საფეხური/ მე-51 კლასი
5
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე
6
სტანდარტთან შესაბამისობა
ის ტექნ V.1   
ის ტექნ V.2  

7
სასწავლო მიზნები
გამოთვლითი ტექნიკის განვითარების ისტორიის მიმოხილვა, ინფორმატიკის ადგილისა და როლის გააზრება, კომპიუტერის შემადგენელი მოწყობილობების გაცნობა
8
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა

9
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები (10 წთ)

1.      მისალმება
2.      ერთმანეთის გაცნობა
3.      ადგილების განაწილება საკლასო ოთახში (კომპიუტერებთან)
4.      ქცევის წესების გაცნობა (კლასში როდის და როგორ შემოვიდნენ, როგორ მოიქცნენ გაკვეთილზე და ა.შ)
5.      კომპიუტერთან ჯდომის წესები

A ფაზა (10 წთ) - გამოწვევა

გაკვეთილს ვიწყებ „მოლოდინის ხით“

მოსწავლეებს ვთხოვ გამოთქვან აზრი კომპიუტერის დანიშნულებაზე და მის გამოყენების სფეროებზე.

შემდეგ ვსვამ კითხვებს:

1.      რას ელით ამ საგნის შესწავლისას?
2.      რა იცით ამ საგნის შესახებ?
3.      რა გინდათ რომ იცოდეთ ამ საგანზე?

მოსწავლეებს ვთხოვ პასუხები ჩამოწერონ წებოვან ქაღალდებზე და მიაკრან „მოლოდინის ხეს“ რომელიც დაფაზე წინასწარ მაქვს დახატული.


B  ფაზა (20 წთ) - ახალი მასალის ახსნა

ვიწყებ ახალი მასალის ახსნას (მინილექცია)
1.      როგორ შეიქმნა კომპიუტერი?
2.      რას ნიშნავს და სადაური სიტყვაა „ინფორმაცია“?
3.      რას ნიშნავს და სადაური სიტყვაა „კომპიუტერი“?
4.      რა არის საანგარიშო და რა ერქვა პირველ საანგარიშოს?
5.      ვინ შექმნა პირველი კომპიუტერი?
6.      რა არის კომპიუტერის მოწყობილობები?
7.      რა დანიშნულება აქვს მონიტორს?
8.      რა დანიშნულება აქვს სისტემურ ბლოკს?
9.      რა დანიშნულება აქვს კლავიატურას?
10.  რა დანიშნულება აქვს მაუსს (თაგვს)?


შეჯამება და შეფასება (5 წთ)


10
შედეგი

მოსწავლეები შეძლებენ კომპიუტერის შემადგენელი მოწყობილობების ჩამოთვლას და ეცოდინებათ თითოეული მათგანის დანიშნულება.

11
შეფასება და თვითშეფასება

მოსწავლეები შეფასდებიან  განმავითარებელი შეფასებით

12
სასწავლო რესურსები

სახელმძღვანელო, რვეული, კომპიუტერი, დაფა, ცარცი, წებოვანი ქაღალდები





სამუშაო მაგიდის ფონის შეცვლა


1
გაკვეთილის თემა
Windows -ის სამუშაო მაგიდის ფონის შეცვლა
2
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
ი.ს.ტ
3
მასწავლებლის/ მასწავლებლების სახელი, გვარი
მარიანა აბულაძე
4
სწავლების საფეხური/ კლასი
დაწყებითი საფეხური/ მე-5 კლასი
5
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე
6
სტანდარტთან შესაბამისობა
ის ტექნ V.4   
მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის ეფექტიანად გამოყენება ინფორმაციის მიღების, შენახვის და ორგანიზების დროს.

7
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლემ შეძლოს Windows ოპერაიული სისტემის სამუშაო მაგიდის ფონის შეცვლა
8
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
იციან ოპერაციული სისტემის დანიშნულება, მაუსის გამოყენება და დანიშნულება
9
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)

A ფაზა (10 წთ)

მოსწავლეებს უსმევ შეკითხვებს წინა მასალის გასამტკიცებლად და ახალ მასალაზე გადასასვლელად:
ü  რა არის ოპერაციული სისტემა?
ü  რა არის სამუშაო მაგიდა?
ü  რა დანიშნულება აქვს მაუსის ღილაკებს?
ü  რა არის კონტექსტური მენიუ?
ü  რა განსხვავებაა ფაილსა და საქაღალდეს შორის?

B ფაზა (10 წთ)

მოსწავლეებს ვაჩვენებ როგორ დააყენონ სამუშაო მაგიდაზე Windows ოპერაციული სისტემის სტანდარტული სურათები
Ø  ეკრანის ცენტრში
Ø  ეკრანზე გვერდიგვერდ იმდენჯერ  რამდენჯერაც მოთავსდება
Ø  მთელს ეკრანზე

შემდეგ ვაჩვენებ როგორ გადმოწერონ სურათები ინტერნეტიდან, როგორ შეინახონ საქაღალდეში, როგორ დააყენონ სამუშაო მაგიდის ფონად გადმოწერილი სურათი


C ფაზა (20 წთ)

·         მოსწავლეებს ვთხოვ შეცვალონ სამუშაო მაგიდის ფონი Windows- ის ოპერაციული სისტემის სტანდარტული სურათების დახმარებით, დააყენონ სხვადასხვა სურათები სხვადასხვა პოზიციაზე: ეკრანის ცენტრში, გვერდიგვერდ, მთელს ეკრანზე.

·         შემდეგ ინტერნეტიდან გადმოწერონ  სკოლის სურათი და სკოლის ლოგო, შეინახონ საქაღალდეში, გადმოწერილი ორი სურათიდან ერთ-ერთი  სურათი (ლოგო ან სკოლის სურათი) დააყენონ სამუშაო მაგიდის მთელს ეკრანზე

შეჯამება და შეფასება (3 წთ)




10
საკლასო მენეჯმენტი
საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)
A ფაზა (10 წთ) - გამოწვევა
B ფაზა (10 წთ) - ახალი მასალის ახსნა
C ფაზა (20 წთ) - პრაქტიკული სამუშაო
შეჯამება და შეფასება (3 წთ)

11
შეფასება და თვითშეფასება
თუ მოსწავლეები შეძლებენ სამუშაო მაგიდის ფონის შეცვლას ე.ი მიზანი მიღწეულია.

მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი  შეფასებით
12
სასწავლო რესურსები
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, ინტერნეტი, დაფა, ცარცი, საკლასო რვეული


შეფასების რუბრიკა
თემა: სამუშაო მაგიდის ფონის შეცვლა“

საკლასო დავალება - სამუშაო მაგიდის ფონის შეცვლა
მითითება:
შეცვალეთ სამუშაო მაგიდის ფონი Windows-ის სტანდარტული სურათებით
გადმოწერეთ ინტერნეტიდან სკოლის სურათი, სკოლის ლოგო, სკოლის გერბი- დააყენეთ


არ არის შესრულებული
შესრულებულია
1
ფონის დაყენება ცენტრში
„-„
„+“
2
ფონის დაყენება გვერდიგვერდ
„-„
„+“
3
ფონის დაყენება მთელს ეკრანზე
„-„
„+“
4
სკოლის სურათის გადმოწერა ინტერნეტიდან
„-„
„+“
5
სკოლის ლოგოს გადმოწერა ინტერნეტიდან
„-„
„+“
6
სკოლის გერბის გადმოწერა ინტერნეტიდან
„-„
„+“
7
სკოლის სურათის დაყენება ფონად
„-„
„+“
8
სკოლის ლოგოს დაყენება ფონად
„-„
„+“
9
სკოლის გერბის დაყენება ფონად
„-„
„+“
10
სამუშაო მაგიდის ფონის ცვლილების დროის დაყენება
„-„
„+“

თუ მოსწავლე შეაგროვებს:
1-დან  4-ის ჩათვლით  „+“-ებს ესეიგი მისი შეფასება არ არის დამაკმაყოფილებელი
5-დან  7--ის ჩათვლით   „+“-ებს ესეიგი მისი დავალება  არის საშუალო დონეზე  შესრულებული
8-დან  10-ის ჩათვლით  „+“-ებს ესეიგი მისი დავალება  არის ძალიან კარგად შესრულებული







ამოჭრა, კოპირება, ჩასმა

1
გაკვეთილის თემა
ამოჭრა, კოპირება, ჩასმა
2
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
ი.ს.ტ
3
მასწავლებლის/ მასწავლებლების სახელი, გვარი
მარიანა აბულაძე
4
სწავლების საფეხური/ კლასი
დაწყებითი საფეხური/ მე-5 კლასი
5
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე
6
სტანდარტთან შესაბამისობა
ის ტექნ V.1   

მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის  ეფექტიანად და უსაფრთხოდ გამოყენება.

7
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლემ შეძლოს ამოჭრის, კოპირების და ჩასმის ბრძანებების შესრულება. შეძლონ  ცხელი კლავიშების გამოპყენება ( ctrl+C, ctrl+V, ctrl+X)

მოსწავლე შეძლებს  ამოჭრა, კოპირება და ჩასმის ბრძანებების შესრულებას. შეძლებენ  ცხელი კლავიშების გამოპყენება ( ctrl+C, ctrl+V, ctrl+X)

8
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
ტექსტურ რედაქტორში მუშაობის ელემენტები, ტექსტის აკრეფა, ტექსტის გასწორება, სურათის ჩასმა, დოკუმენტის გახსნა/შენახვა

9
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)

A ფაზა (10 წთ)

მოსწავლეებს უსმევ შეკითხვებს წინა მასალის გასამტკიცებლად და ახალ მასალაზე გადასასვლელად:
ü  რა დანიშნულება აქვს ტექსტურ რედაქტორს?
ü  როგორ შევცვალოთ დამწერლობა (ფონტი) კლავიატურიდან?
ü  როგორ შევცვალოთ ფონტის ზომა?
ü  როგორ გავასწოროთ ტექსტი ცენტრში და ორივე მხარეს?
ü  როგორ მოვძებნოთ სურათი ინტერნეტში?
ü  როგორ გადმოვწეროთ სურათი?

B ფაზა (10 წთ)

მოსწავლეებს ვაჩვენებ როგორ შეიძლება საქაღალდეში  შენახული სურათის ამოჭრა,კოპირება, ჩასმა კონტექსტური მენიუდან და ასევე ვაჩვენებ რომელი ცხელი კლავიშები გამოიყენება კლავიატურიდან ამოჭრის, კოპირების და ჩასმის ბრძანებების შესასრულებლად.

C ფაზა (20 წთ)

მოსწავლეებს ვაძელევ საკლასო დავალებას სახელმძღვანელოდან გვ 83 - „მაღაზია“.
 ვთხოვ აკრიფონ ტექსტი მითითების შესაბამისად (რომელიც წინასწარ  მაქვს შედგენილი).
 გადმოწერონ სურათები ინტერნეტიდან საკუთარ საქაღალდეში და ამ საქაღალდედან ჩასვან სურათები ტექსტურ დოკუმენტში ცხელი კლავიშების გამოყენებით (ctrl+C, ctrl+V, ctrl+X)
ვაცნობ შეფასების რუბრიკას.


შეჯამება და შეფასება (3 წთ)




10
საკლასო მენეჯმენტი
საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)
A ფაზა (10 წთ) - გამოწვევა
B ფაზა (10 წთ) - ახალი მასალის ახსნა
C ფაზა (20 წთ) - პრაქტიკული სამუშაო
შეჯამება და შეფასება (3 წთ)

11
შეფასება და თვითშეფასება
თუ მოსწავლეები შეძლებენ ცხელი კლავიშების გამოყენებით ამოჭრის, კოპირების, ჩასმის ბრძანებების გამოყენებას ესეიგი მიზანი მიღწეულია.

მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი  შეფასებით

12
სასწავლო რესურსები
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, ინტერნეტი, დაფა, ცარცი, საკლასო რვეული



შეფასების რუბრიკა
თემა: „ამოჭრა, კოპირება, ჩასმა“

საკლასო დავალება:  „მაღაზია“




მითითება:
შრიფტი: Sylfaen
შრიფტის ზომა: სათაური - 20 pt,  ტექსტი - 12 pt
ტექსტის გასწორება: სათაური - განთავსებული ცენტრში
                                    ტექსტი გასწორებული ორივე მხარეს


არ არის შესრულებული
შესრულებულია
1
შრიფტის არჩევა
„-„
„+“
2
შრიფტის ზომა
„-„
„+“
3
ტექსტის აკრეფა
„-„
„+“
4
ტექსტის გასწორება (ცენტრში, გასწორებული ორივე მხარეს)
„-„
„+“
5
ტექსტის კოპირება
„-„
„+“
6
ტექსტის ჩასმა
„-„
„+“
7
სურათის მოძებნა ინტერნეტში
„-„
„+“
8
სურათის გადმოწერა ინტერნეტიდან
„-„
„+“
9
სურათის ჩასმა დოკუმენტში
„-„
„+“
10
სურათის განთავსება დოკუმენტში (in front of text)
„-„
„+“

თუ მოსწავლე შეაგროვებს:
1-დან  4-ის ჩათვლით  „+“-ებს ესეიგი მისი შეფასება არ არის დამაკმაყოფილებელი
5-დან  7--ის ჩათვლით   „+“-ებს ესეიგი მისი დოკუმენტი  არის საშუალო დონეზე  შესრულებული
8-დან  10-ის ჩათვლით  „+“-ებს ესეიგი მისი დოკუმენტი  არის ძალიან კარგად შესრულებული






როგორ გავაფორმოთ ტექსტი

1
გაკვეთილის თემა
როგორ გავაფორმოთ ტექსტი
2
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
ი.ს.ტ
3
მასწავლებლის/ მასწავლებლების სახელი, გვარი
მარიანა აბულაძე
4
სწავლების საფეხური/ კლასი
დაწყებითი საფეხური/ მე-5 კლასი
5
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე
6
სტანდარტთან შესაბამისობა
ის ტექნ. V.1.
 მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის  ეფექტიანად და უსაფრთხოდ გამოყენება.

ის ტექნ. V.2.   
მოსწავლეს შეუძლია ეთიკური და უსაფრთხოების ნორმების დაცვა და პასუხისმგებლობის გაცნობიერება ისტ-ის  გამოყენებისას. იცის ისტ-ის გამოყენების სფეროები და აცნობიერებს მის უპირატესობებს.

7
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები

მოსწავლემ  შეძლოს ტექსტის გაფორმება/დაფორმატება (ფერის შეცვლა, B (გამუქება), U (ხაზგასმა), I (დახრა), ფონის დადება ტექსტის უკან, სიმბოლოს აყვანა ზედა რეგისტრში და ა.შ)

მოსწავლები  შეძლებენ  ტექსტის გაფორმება/დაფორმატებას (ფერის შეცვლას, B (გამუქებას), U (ხაზგასმას), I (დახრას) ფონის დადებას ტექსტის უკან, სიმბოლოს აყვანას ზედა რეგისტრში და ა.შ)
8
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა

ტექსტურ რედაქტორში მუშაობის ელემენტები, ტექსტის აკრეფა, ტექსტის გასწორება, ფონტის ზომის შეცვლა, დოკუმენტის გახსნა/შენახვა

9
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)

A ფაზა (10 წთ)

მოსწავლეებს უსმევ შეკითხვებს წინა მასალის გასამტკიცებლად და ახალ მასალაზე გადასასვლელად:
ü  რა დანიშნულება აქვს ტექსტურ რედაქტორს?
ü  როგორ შევცვალოთ დამწერლობა (ფონტი) კლავიატურიდან?
ü  როგორ შევცვალოთ ფონტის ზომა?
ü  როგორ გავასწოროთ ტექსტი ორივე მხარეს?


B ფაზა (10 წთ)

მოსწავლეებს ვაჩვენებ როგორ დავაფორმატოთ ტექსტი, ვაჩვენებ შემდეგ ბრძანებებს:
1.      B - ფონტის გამუქება
2.      I - ფონტის დახრა
3.      U - ფონტის ხაზგასმა
4.      ფონტის ფერის შეცვლა
5.      ფონტის უკან ფონის დადება
6.      სიმბოლოს აყვვანა ზედა რეგისტრში
7.      სიმბოლოებს შორის მანძილის შეცვლა

C ფაზა (20 წთ)

მოსწავლეებს ვაძელევ საკლასო დავალებას სახელმძღვანელოდან გვ 89 - „საქართველო“.
 ვთხოვ აკრიფონ ტექსტი მითითების შესაბამისად (რომელიც წინასწარ  მაქვს შედგენილი).
ვაცნობ შეფასების რუბრიკას.


შეჯამება და შეფასება (3 წთ)




10
საკლასო მენეჯმენტი
საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)
A ფაზა (10 წთ) - გამოწვევა
B ფაზა (10 წთ) - ახალი მასალის ახსნა
C ფაზა (20 წთ) - პრაქტიკული სამუშაო
შეჯამება და შეფასება (3 წთ)

11
შეფასება და თვითშეფასება
თუ მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის დაფორმატებას ესეიგი მიზანი მიღწეულია.

მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი  შეფასებით

12
სასწავლო რესურსები
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, ინტერნეტი, დაფა, ცარცი, საკლასო რვეული



შეფასების რუბრიკა
თემა: „როგორ გავაფორმოთ ტექსტი“

საკლასო დავალება: „საქართველო“







მითითება:
შრიფტი: Sylfaen
შრიფტის ზომა: სათაური - 20 pt,  ტექსტი - 12 pt
სათაურის სიმბოლოებს შორის მანძილი - 10 pt



არ არის შესრულებული
შესრულებულია
1
ტექსტის აკრეფა
„-„
„+“
2
შრიფტის არჩევა
„-„
„+“
3
შრიფტის ზომა
„-„
„+“
4
შრიფტის ფერის შეცვლა
„-„
„+“
5
შრიფტის გამუქება
„-„
„+“
6
შრიფტის დახრა
„-„
„+“
7
შრიფტის ხაზგასმა
„-„
„+“
8
სიმბოლოს აყვანა ზედა რეგისტრში
„-„
„+“
9
ტექსტის უკან ფონის დადება
„-„
„+“
10
სიმბოლოებს შორის მანძილის შეცვლა
„-„
„+“

თუ მოსწავლე შეაგროვებს:
1-დან  4-ის ჩათვლით  „+“-ებს ესეიგი მისი შეფასება არ არის დამაკმაყოფილებელი
5-დან  7--ის ჩათვლით   „+“-ებს ესეიგი მისი დოკუმენტი  არის საშუალო დონეზე  შესრულებული
8-დან  10-ის ჩათვლით  „+“-ებს ესეიგი მისი დოკუმენტი  არის ძალიან კარგად შესრულებული


No comments:

Post a Comment