Friday, January 18, 2019

დიაგრამები პროგრამა Power Point-ში - 6 კლასი

გაკვეთილის გეგმა

1
გაკვეთილის თემა
დიაგრამები პროგრამა Power Point-ში 
(2 საათი)
2
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
ი.ს.ტ
3
მასწავლებლის/ მასწავლებლების სახელი, გვარი
მარიანა აბულაძე
4
სწავლების საფეხური/ კლასი
დაწყებითი საფეხური/ მე-6 კლასი
5
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე
6
სტანდარტთან შესაბამისობა
ის ტექნ.VI.1

მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.

7
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლემ  შეძლოს საპრეზენტაციო პროგრამაში დიაგრამების აგებას.

მოსწავლე შეძლებს დიაგრამების აგებას.
8
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
საპრეზენტაციო დოკუმენტის გახსნა/შენახვა, ახალი სლაიდის არჩევა, სლაიდების კოპირება, ამოჭრა და ჩასმა, ტექსტისა და სურათების დადება სლაიდებზე. სლაიდებს შორის გადასვლის ეფექტები, სლაიდებზე არსებულ ობიექტებზე ანიმაციების დადება, ცხრილისა და ფიგურების ჩასმა, დოკუმენტის დიზაინის შერჩევა,
9
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)

A ფაზა (10 წთ)

მოსწავლეებს უსმევ შეკითხვებს წინა მასალის გასამტკიცებლად და ახალ მასალაზე გადასასვლელად:
1.      როგორ ავირჩიოთ ახალი სლაიდი?
2.      როგორ შევიყვანოთ ტექსტი სლაიდზე?
3.      როგორ ჩავსვათ სურათი სლაიდში?
4.      როგორ დავაკოპიროთ სლაიდი?
5.      როგორ ჩავსვათ დაკოპირებული სლაიდი?
6.      როგორ წავშალოთ სლაიდი?
7.      როგორ ჩავსვათ ფიგურები სლაიდში?
8.      როგორ შევცვლაოთ ფიგურის ფერი და კონტურის ფერი?
9.      როგორ დავაჯგუფოთ ფიგურები?
10.  როგორ ავირჩიოთ დოკუმენტის დიზაინი?
11.  როგორ ავირჩიოთ სლაიდების გადასვლის ეფექტი?
12.  როგორ ავირჩიოთ სლაიდზე არსებული ობიექტების ეფექტი?


B ფაზა (10 წთ)

მოსწავლეებს ვაჩვენებ როგორ შეიძლება ჩასვან დიაგრამა დოკუმენტში. ვაჩვენებ დიაგრამის დაფორმატების გზებს..


C ფაზა (20 წთ)

მოსწავლეებს ვაძლევ დავალებას სახელმძღვანელოდან გვ 65 „საქართველოს დიდი ქალაქები“, ვაძლევ მითითებას რომ:

პირველ გაკვეთილზე ააწყონ დავალების (პრეზენტაციის) პირველი და ბოლო სლაიდი (ფიგურებით აწყობილი ქალაქები და დიაგრამის აგება)

მეორე გაკვეთილზე   მოამზადონ სლაიდები ქალაქების შესახებ (ინფორმაცია და სურათები)

შეჯამება და შეფასება (3 წთ)


10
საკლასო მენეჯმენტი
საორგანიზაციო საკითხები (2 წთ)
A ფაზა (10 წთ) - გამოწვევა
B ფაზა (10 წთ) - ახალი მასალის ახსნა
C ფაზა (20 წთ) - პრაქტიკული სამუშაო
შეჯამება და შეფასება (3 წთ)

11
შეფასება და თვითშეფასება
თუ მოსწავლეები შეძლებენ დიაგრამების ჩასმას საპრეზენტაციო პროგრამაში  ე.ი მიზანი მიღწეულია.

მოსწავლეები შეფასდებიან  განმსაზღვრელი შეფასებით
12
სასწავლო რესურსები
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, ინტერნეტი, დაფა, ცარცი, საკლასო რვეული

No comments:

Post a Comment