გაკვეთილის გეგმა
1
|
გაკვეთილის თემა
|
ტექსტური რედაქტორი -Word
|
2
|
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
|
ი.ს.ტ
|
3
|
მასწავლებლის/ მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
მარიანა აბულაძე
|
4
|
სწავლების საფეხური/ კლასი
|
დაწყებითი საფეხური/ მე-6 კლასი
|
5
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
15 მოსწავლე
|
6
|
სტანდარტთან შესაბამისობა
|
ის ტექნ VI.1
|
7
|
სასწავლო მიზნები
|
პროგრამა Word 2007-ის გამოყენებით
მე-5 კლასში შესწავლილი ბრძანებების გახსენება, კომპიუტერთან ურთიერთობის უნარ-ჩვევების
განვითარება
|
8
|
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
|
|
9
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
საორგანიზაციო
საკითხები (2 წთ)
A ფაზა (10 წთ) - გამოწვევა
გაკვეთილს ვიწყებ მე-5 კლასში შესწავლილი მასალის
გამეორებით
B ფაზა (10 წთ) - ახალი მასალის ახსნა
მოსწავლეებს ვახსენებ
(თან ვაჩვენებ) წინა წელს რა ბრძანებები გაიარეს ტექსტურ რედაქტორში
1. როგორ
ხდება ტექსტის აკრეფა (სიტყვებს შორის ადგილის გამოსატოვებლად, რომელ ღილაკს ვხმარობთ, სასვენი ნიშნები, ახალი აბზაცის დაწყება)
2. ტექსტის
მონიშვნის მარტივი წესები
3. მეხსიერების
ბუფერი (ამოჭრა, კოპირება, ჩასმა)
4. ტექსტის
დაფორმატება (ფონტის შეცვლა, ფონტის ზომის შეცვლა, გაფერადება, ტექსტის უკან ფონის
დადება)
5. ფიგურებისა
და სურათების ჩასმის რამოდენიმე ხერხი
6. ფურცლის ფერის შეცვლა
C ფაზა (20 წთ) - პრაქტიკული დავალება
მოსწავლეებს ვაძლევ დავალებას სახელმძღვანელოდან,
დამოუკიდებლად გააკეთონ გვერდი 15-ზე მოცემული დავალება "დედამიწა"
შეჯამება
და შეფასება (3 წთ)
|
10
|
შედეგი
|
მოსწავლეები გაიხსენებენ წინა წელს შესწავლილი ტექსტური
დოკუმენტის ბრძანებებს.
|
11
|
შეფასება და თვითშეფასება
|
მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი შეფასებით
|
12
|
სასწავლო რესურსები
|
No comments:
Post a Comment